pondělí 23. července 2012

Kostely

Kostel v městě Kašperské Hory

Kostel se zvonicí v Kouřimi

Dřevěný Zakarpatský kostelíček z zahrady Kinskýchh v Praze



Románská bazilika v Tismicích u Českého Brodu



Kaple v Českém ráji

Rotunda sv. Jiří na hoře Říp


Sanatorium na Plleši

Jste napnuti, o čem si budeme povídat. To jsem rád. Pokud se někomu dělá špatně z nemocničního prostředí tak ať raději přepne na jiný kanál.  Budeme si totiž chvilku povídat o, v lesích schovaném rehabilitačním ústavu, postaveného v Nové Vsi pod Pleší.
Vila pro VIP pacienty
Sanatorium pod Pleši bylo postaveno aktivitou Českého pomocného zemského spolku pro nemocné s plicními chorobami jako první svého druhu v království Českém. Lékařský spolek za předsednictví dvorního rady profesora Emericha Maixnera shromažďoval finanční prostředky na výstavbu sanatoria odbornou činností, občanskými sbírkami, loteriemi, bazary a bály. Dodnes je v ústavu zachována původní pokladnička z občanských sbírek. Pozemek o celkové rozloze 160 ha na jižním svahu lesnatého vrchu Pleše (490m n. m.), věnovali k výstavbě sanatoria knížecí manželé Colloredo-Mansfeldovi. Slavnostní položení základního kamene k sanatoriu na Pleši bylo provedeno 6. prosince 1908.
Institut je v současné době kulturní památkou České republiky. Hlavní budova je dlouhá přes 250 m, půdorys je polokruhový, s barokními a pozdně secesními prvky. Náleží k němu zahrada, která každé léto rozkvétá nespočetným množstvím květin, a zároveň přináší příjemný odpočinek pro pacienty pod stoletými stromy.V období houbařské sezóny rostou pod stromy v parku pravé hřiby, babky a další jedlé houby, které pacienti rádi sbírají.

Já jsem se do sanatoria dostal na jaře 2012  abych se zbavil problémů s bolestmi nohou a poté v červenci 2012, kdy jsem se zde rehabilitoval po operaci páteře. Péče o pacienty byla v obou případech špičková, počínaje dobrou kuchyní a konče odbornou rehabilitací specializovanou na vojtovu metodu, nebo stimulaci měkkých tkání.
Stavba sanatoria byla započata v roce 1912, dle schválených projektů. Stavba byla řízena Rudolfem Kříženeckým, profesorem Vysokého učení technického v Praze, za součinnosti c.k. stavebního rady Ferdinanda Havlíčka a vrchního inženýra plány instalačních zařízení - kanalizace, centrálního topení, elektrického osvětlení. V roce 1913 byly budovy zastřešeny, v roce 1915 provedeny vnitřní úpravy.
2.února 1916 bylo sanatorium slavnostně otevřeno u příležitosti šedesátiletého panování císaře jako Jubilejní sanatorium na oslavu Jeho Výsosti císaře a krále Františka Josefa I. a současně u příležitosti desetiletého trvání Spolku lékařů. V tento den byly vydány pamětní pohlednice a známky, slavnost byla široce prezentována tiskem.

Sanatorium navštívila celá řada význmných osobosti, počínaje prvním československým presidentem T.G.Masarykem, americkými kosmonauty a konče Zdeňkem Milerem, autorem známé kreslené postavičky krtečka.